SQL'de Veri Tabanı Yaratma nasıl olur?

0

SQL’de Veri Tabanı Yaratma nasıl olur?
Bu konumuzda sqlde veri tabanı yaratmayı işleyeceğiz.
SQL komutları yalnızca bir veri tabanı üzerinde geçerli olduğu için veri tabanı yaratma işlemlerinide anlatmanın yararlı olacaktır. Aşağıda anlatılan işlemler SQL Server 6.5 üzerinde gerçekleştirilmiştir.Database yaratmak için aşağıdaki komutu yazabiliriz.
CREATE DATABASE database_name
[ON {DEFAULT | database_device} [= size]
[, database_device [= size]]…]
[LOG ON database_device [= size]
[, database_device [= size]]…][FOR LOAD]
database_name : Bu yaratılacak olan veri tabanının ismidir.
ON : Bu ise yaratılacak olan veri tabanın hangi device üzerinde yer alacağını belirten bir parametredir. Burada aynı zamanda bu device üzerinde size parametresi ile database’in ne kadar yer kaplayacağını belirmiş oluyoruz. Eğer device tanımlamaz isek SQL server default device üzerinde 5 mb bir veri tabanı yaratacaktır.Bu parametre içinde birkaç device ismi kullanarak veri tabanını bir kaç device üzerinde yer almasını sağlayabiliriz.
LOG ON : Bu ise yaratılacak olan veri tabanın log’unun hangi device üzerinde yer alacağını belirten bir parametredir. Burada aynız zamanda bu device üzerinde size parametresi ile database’in log’unun ne kadar yer kaplayacağını belirmiş oluyoruz. Eğer device tanımlamaz isek SQL server default device üzerinde bir log tutacaktır.Bu parametre içinde birkaç device ismi kullanarak veri tabanı log’unun bir kaç device üzerinde yer almasını sağlayabiliriz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.