Coğrafya

Marmara Bölgesinin İklimi ve Bitki Örtüsü

0 yanıt, 1 voice Last updated by  leyla 4 gün 5 saat önce
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #339

  leyla
  Katılımcı
  @leyla

  Marmara Bölgesinin İklimi ve Bitki Örtüsü

  Marmara Bölgesi iklim çeşitliliği en fazla olan bölgedir. Bölgede Akdeniz, Karadeniz ve karasal iklim özellikleri görülür.

  ·         Trakya’da Ergene Havzasında karasal(step) iklim görülür. Karadeniz üzerinden gelen hava kütleleri içlerindeki nemi Yıldız Dağları’nın denize bakan yamaçlarına bıraktığı için bu alana kuru eserler. Balkanlardan gelen hava kütleleri ise Ergene Havzası’nda yerşekilleri sade olduğu için yükselip soğuyamadığından kuru eser. Trakya’daki düzlükler yağış oluşumunu engeller. Bu nedenle nem ve yağış azlığı iklimi karasallaştırır.

  ·         Ergene havzası Türkiye’de hava olaylarının ilk önce değiştiği yerdir. Kışlar soğuk kar yağışlı, yazlar sıcak ve kuraktır. Yağışlar ilkbaharda konveksiyonel oluşumludur.Trakya’nın iç kesimlerinde karasal iklimin hüküm sürmesi bitki örtüsünün bozkır olmasına neden olmuştur.

  ·         Marmara Bölgesi’nin kıyılarında Karadeniz iklimi görülür ancak Akdeniz ikliminin etkisinden dolayı yazlar daha az yağışlı iken kış yağışları fazladır. Yıldız Dağları’nın Karadeniz’e bakan yamaçları bol yağış aldığı için bitki örtüsü ormandır.

  ·         Güney Marmara’da Akdeniz ikliminin etkisi hissedilir. Ancak yazlar Akdeniz iklimi  kadar kurak değildir.Bunun nedeni Karadeniz ikliminin etkisinde kalmasıdır.Sıcaklar Karadeniz kıyılarına göre daha azdır.Yaz kuraklığı etkisiyle kısa boylu bodur ağaçlardan oluşan makiler doğal bitki örtüsünü oluşturur.makinin daha yükseklerde yetişmeme nedeni enleme bağlı olarak sıcaklığın düşmesidir.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.